„Drogowe ABC” - czyli bezpieczne dziecko na drodze

Od zawsze wiadomo, że dzieci bardzo lubią naśladować dorosłych - zwłaszcza rodziców. Świadomie lub nie świadomie - to my kształtujemy w nich pewne zachowania - dotyczy to właściwie każdej sfery życia. W marcu tego roku Polski Czerwony Krzyż i Circle K wspólnie wystartowali z programem edukacyjnym o bezpieczeństwie na drodze. Program „Drogowe ABC” jest skierowany do przedszkoli w całej Polsce.Ale o co chodzi?

"Jaki przykład zachowań na drodze dają dzieciom rodzice? – zaskakujące wyniki badania „Bezpieczne dziecko na drodze”

Każde dziecko za wzór do naśladowania stawia sobie swoich rodziców, a tyczy się to wszystkich aspektów życia – także tych związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Opiekunowie zdają sobie z tego sprawę, jednak przyznają, że nie zawsze stosują się do obowiązujących przepisów. Rozmowy telefoniczne w trakcie jazdy, nieuważne przechodzenie przez przejście czy przekroczenie dozwolonej prędkości to tylko kilka z przykładów sytuacji, do których rodzice otwarcie się przyznają. Jak zatem skutecznie nauczyć maluchy bezpiecznych zachowań na drodze? 

W marcu ruszył ogólnopolski program edukacyjny „Drogowe ABC” realizowany przez Polski Czerwony Krzyż wspólnie z Circle K Polska.

Jak wynika z badania „Bezpieczne dziecko na drodze” przeprowadzonego przez SW Research
na zlecenie Circle K Polska, 70% rodziców zdaje sobie sprawę, że są wzorem dla swoich dzieci.
Mimo to często nie dają im dobrego przykładu do naśladowania. 
Do przekroczenia prędkości z maluchem w samochodzie przyznaje się aż 80% ankietowanych. Dodatkowo zauważają, że zdarza się też, że same dzieci upominają ich, gdy korzystają z telefonu w trakcie jazdy (17%) lub podczas spaceru próbują przejść przez jezdnię w niedozwolonym miejscu (18%). Badani rodzice przyznają również, że często brakuje im niezbędnej wiedzy lub nie do końca potrafią odpowiednio przekazać ją swoim pociechom. Aż 28% opiekunów nie zna podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Mocno kuleje również wiedza, pod jaki numer należy zadzwonić, gdy będziemy potrzebowali pomocy – 57% badanych nie wie, jaki jest numer na pogotowie ratunkowe, a 10% nie zna żadnych numerów alarmowych."

Przyznajcie sami, że wynik tego badania jest... przerażający! Zwłaszcza znajomość podstawowych numerów alarmowych, która przerabiana jest od przedszkola po szkołę podstawową! Mój 4to klasista po raz kolejny (tym razem na lekcji przyrody) musiał wykazać się wiedzą nie tylko dotyczącą tego, gdzie i kiedy zadzwonić, ale także znajomością udzielenia pierwszej pomocy! 
Mam wrażenie, że to dorośli powinni uczyć się od dzieci, a nie na odwrót. 

Jeśli nie widzieliście jeszcze wywiadu z kierowcami przeprowadzonego przez Radio Eska, to koniecznie kliknijcie w link. Wiedza przedszkolaków i nie wiedza dorosłych jest porażająca. "Program edukacyjny „Drogowe ABC”

Zdaniem 60% opiekunów, przedszkola powinny poświęcać więcej uwagi na edukację dotyczącą bezpieczeństwa maluchów w ruchu drogowym, a 47% obserwuje, że placówki potrzebują wsparcia w tym zakresie. W odpowiedzi na ten problem oraz oczekiwania rodziców, Polski Czerwony Krzyż we współpracy z Circle K wystartował z programem edukacyjnym skierowanym do przedszkoli w całej Polsce.

- Drogowe ABC to przede wszystkim wsparcie placówek przedszkolnych w zakresie edukacji o bezpieczeństwie ruchu drogowego. W ramach programu przygotowaliśmy scenariusze lekcji, kolorowanki oraz odblaski dla dzieci. Podczas zajęć maluchy będą uczyć się, jak bezpiecznie przejść przez ulicę czy poruszać się na hulajnodze i rolkach – podkreśla Małgorzata Szukała, kierownik Działu Promocji w Zarządzie Głównym Polskiego Czerwonego Krzyża.Program edukacyjny trwa od marca do czerwca br. i weźmie w nim udział 25 tysięcy  przedszkolaków z całej Polski. Dla wszystkich chętnych przewidziane zostały materiały edukacyjne także w wersji online. Już od dziś można je pobrać ze strony internetowej programu.
Program został objęty honorowym patronatem: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Komendy Głównej Policji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.


- Zwiększenie bezpieczeństwa na drodze jest nam szczególnie bliskie i spójne z naszą misją jako firmy odpowiedzialnej społecznie. Nawet najmłodsi mogą już być świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Współpracując z Polskim Czerwonym Krzyżem, chcemy uczyć dzieci prawidłowego zachowania na drodze – mówi Rafał Droździak, dyrektor ds. Marketingu i Komunikacji w Circle K Polska. – Pośrednio rozwijamy także wiedzę dorosłych, docierając naszą kampanią komunikacyjną do klientów stacji. Chcemy być dla nich nie tylko miejscem, w którym zatrzymują się na chwilę, by zatankować czy wypić kawę, ale także przestrzenią do poruszania tak istotnych kwestii jak bezpieczeństwo na drodze – dodaje.

Program wspierają również ambasadorowie Circle K, zawodowi kierowcy Tomasz Kuchar i Karolina Pilarczyk, dla których tematy bezpieczeństwa w ruchu drogowym są szczególnie ważne.
Dodatkowo akcję wspomagają działania sprzedażowe. Od 16 stycznia do 20 marca br. z każdej kawy, herbaty lub gorącej czekolady zakupionej na stacjach Circle K w całej Polsce, firma przekaże 10 groszy na realizację programu „Drogowe ABC”."


Więcej informacji na: www.drogoweABC.pl i www.pck.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz