Aqua Dragons Gonzo Toys

Nasi znajomi śmieją się z nas, ponieważ mamy w domu małe zoo... Kochamy zwierzęta, lubimy z nimi przebywać, a codzienna opieka i pielęgnacja, to ważna lekcja odpowiedzialności i empatii dla naszych dzieci. Uważamy, że zwierzaki w życiu chłopaków odgrywają dużą rolę i kształtują pozytywne zachowania, które zaprocentują w przyszłości.
Każde z podopiecznych to osobna historia. Najdłużej z nami jest kotka Kuka (ponoć brytyjka długowłosa) - pochodząca (NIESTETY!) z pseudohodowli. Potem przyszedł Tofik - piesek z odzysku wzięty od ludzi, którzy znaleźli go na śmietniku. 4 świnki morskie są od pana hodującego węża (miały być dwa samce, okazało się, że dostaliśmy samca i samiczkę - kinderniespodziankę). W sierpniu nasza rodzina powiększyła się o suczkę Lunę - wyrzuconą przez kogoś z samochodu - która odnalazła nas podczas biwaku 300 km od naszego domu. Chuda, chora i zapchlona skradła nasze serca... a od paru dni mieszka z nami ktoś jeszcze... ale o tym za chwilę.

Tym razem nawiązaliśmy współpracę z marką Gonzo Toys zajmującą się dystrybucją zabawek w Polsce. Firma na rynku działa od 2003 roku i od początku jej strategią jest dystrybucja najwyższej jakości markowych zabawek uznanych firm na świecie.

W trosce o bezpieczeństwo i właściwy rozwój dziecka Gonzo Toys prowadzi sprzedaż zabawek posiadających wszystkie niezbędne atesty i badania.

Od 2015 roku w ofercie znajdują się produkty uznanych firm hiszpańskich takich jak MOLTO oraz chyba najbardziej znane: World Alive (czyli Aqua Dragons). W 2017 roku firma rozpoczęła dystrybucję na rynek polski wirtualnych gier izraelskiej firmy KAZOOLOO.

Produkty Gonzo Toys znajdziecie w dobrych hurtowniach i sklepach z zabawkami.


Kiedy dostałam propozycję współpracy z marką Gonzo Toys bardzo się ucieszyłam - w końcu taka współpraca wiąże się z produktem, który będę mogła Wam opisać. Okazało się, że mamy przetestować... Aqua Dragons... czyli... Morskie Smoki.

W pierwszej chwili nie wiedziałam jak podejść "do tematu", ponieważ jest to blog o zabawkach, a Aqua Dragons są żywymi stworzeniami! Dlatego już na wstępie piszę, że mimo iż nie kupicie ich w sklepie zoologicznym, to do Smoków Morskich należy podejść tak jak do wszystkich innych zwierząt - z odpowiedzialnością i szacunkiem. 

Od dnia dzisiejszego (co dzień) będę zamieszczać dla Was specjalny post opisujący dzień z życia Smoków i mam nadzieję, że tym samym przeżyjecie razem z nami tę niezwykłą przygodę.
Wspólnie odkryjemy te przedziwne stworzenia.


Na wstępie przedstawię Wam kilka niezbędnych informacji.

Czym są Aqua Dragons?

Aqua Dragons to żywe gatunki wodne z rodziny skorupiaków. Ich jaja mają niesamowitą naturalną zdolność zwaną cryptobiosis, która pozostawia je przy życiu, ale w stanie hibernacji, dzięki czemu mogą się obudzić po wielu latach, potrzebują do tego tylko wody.

Aqua Dragons żyły w morzach i słonych jeziorach na Ziemi przez miliony lat, nawet wtedy gdy po Ziemi wędrowały dinozaury! - dlatego Adaś co dzień wypatruje w akwarium nie Morskich Smoków, ale dzikich dinozaurów!

Ich bardzo wydajny sposób życia oraz proces reprodukcji umożliwił im przetrwanie do dnia dzisiejszego, prawie tak samo jak było to miliony lat temu.  Badania wykazały, że jaja przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach przez okres do 20 lat wciąż wylęgały, na skutek kontaktu z wodą.

Spotkanie z tymi zwierzętami, to nie tylko przyjemność podglądania tego jak się wykluwają, rozwijają i zachowują, ale także okazja do wielu ciekawych rozmów dotyczących anatomii, biologii, biologii morskiej, a nawet historii i geografii.

Jak wyglądają Aqua Dragons?

Każdy Aqua Dragon ma troje oczu, zestaw dwóch płetw, które działają jak skrzela, aby smoki mogły oddychać i zjeść, a także umożliwiają im pływanie w wodzie. Osobniki męskie mają grzywę na głowie.  Samice są dłuższe i można je wyróżnić dzięki „żarówkom” na plecach, która  właściwie są workami jajecznymi, są w ciąży i noszą w nich swoje dzieci!Jajka Aqua Dragons mają silną powłokę, która potrzebuje 24 godzin, aby się przełamać i uwolnić larwę. Larwy pływają, jedzą, rosną i po kilku tygodniach stają się młodymi dorosłymi smokami!My już mieliśmy okazję podziwiać wylęg Aqua Dragons. Z początku są to malutkie, brązowe jajeczka wsypywane wraz z solami do wody (butelkowanej mineralnej i niegazowanej!) z których po 24/48 godzinach wykluwają się białe... przecinki. Aby można było je zobaczyć trzeba użyć lupy, bo Smoki na początku są bardzo, bardzo maleńkie. 
Obserwując je odnosi się wrażenie, że pulsują, a ich ruch jest chaotyczny. 

Jak długo żyją Aqua Dragons, czy się rozmnażają?

Pełen cykl życia jednego pokolenia Aqua Dragons wynosi 60 dni, wynika to z ich natury. - Choć ile będą żyć tak naprawdę zależy od tego jak będziemy się nimi zajmować. Po około 4 tygodniach dorosłe smoki rozmnażają się, samice składają jajka, które opadają na dno naszego akwarium. Dorosłe osobniki osiągają nawet 2 cm długości. Przy dobrej opiece, odpowiednich warunkach wody, światła i temperatury można cieszyć się wieloma pokoleniami smoków na długie miesiące!

Jak opiekować się Aqua Dragons?

O Aqua Dragons należy dbać tak, jak o wszystkie inne zwierzęta, czyli: zapewnić im odpowiednie warunki do życia i rozwoju. Robimy to poprzez napowietrzenie zbiornika, w którym się znajdują oraz karmiąc w poniżej opisany sposób.

Opieka nad nimi jest bardzo prosta i, mimo że zestawy ze Smokami dedykowane są dla dzieci w wieku 6 +, to przy niewielkiej pomocy z hodowlą stworków poradzą sobie także i młodsze dzieci. 
W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o tym, aby w akwarium znalazła się niegazowana, butelkowana woda mineralna. Ilość, jaką należy wlać do pojemnika wyznacza kreska znajdująca się na jego ściance.Następnie wysypujemy zawartość saszetki (Eggs), w której znajdują się sole i malutkie, brązowe jajeczka. 
Od tej pory zaczynamy przygodę i opiekę nad zwierzątkami. 
Dla prawidłowego rozwoju Smoków Morskich potrzeba odpowiedniej temperatury pomieszczenia, w którym się znajdują - od 17ºC do 31ºC oraz jasnego miejsca, ponieważ stworki lubią światło słoneczne. Należy jednak uważać - zwłaszcza latem, aby nie stały w bezpośrednim słońcu, ponieważ może to doprowadzić do przegrzania się wody. 


         


Istotną rzeczą jest natlenianie wody, gdyż smoki morskie muszą oddychać, zwłaszcza w pierwszych kilku tygodniach życia, gdy są nadal malutkie i wypływanie na powierzchnię w celu zaczerpnięcia powietrza kosztuje je wiele wysiłku. 
Napowietrzyć wodę można na dwa sposoby: dołączoną do zestawu pipetką albo przelewając wodę z naczynia do naczynia. W przypadku pierwszego z nich należy uważać, aby nie zassać wody ze zbiornika (by nie uszkodzić malutkich żyjątek).
Używając pipetek czynność wtłaczania powietrza trzeba powtarzać przez ok. minutę. Jak już wspomniałam z początku Smoki Morskie są tak maleńkie, że aby je zobaczyć należy użyć lupy. To świetna zabawa i niesamowita radość, gdy ze zdumieniem odkrywamy coraz większą ilość pływających przecinków. Po ok. 48 - 72 godzinach Smoki są na tyle duże, że widać je gołym okiem. 
To też dobry czas na pierwsze karmienie. I tu UWAGA! Trzeba uważać, aby nie przekarmić stworków. Z początku w zupełności wystarczy pół łyżeczki dołączonej do zestawu. 
Kolejne karmienia powtarzamy z początku co 4, a potem co 2 lub 3 dni - w zależności od ilości wyhodowanych Smoków. 
O pokarm nie musicie się martwić. Znajdziecie go w drugiej saszetce. To taki zielony proszek pachnący w specyficzny sposób (nie umiem Wam określić w jaki). Znajdują się w nim glony i drożdże takie jak w naszej żywności. W przypadku spożycia pokarmu (czy jajeczek!) przez dziecko nie ma obaw - żadne z nich nie jest toksyczne. Jajka to sole i minerały, a żaden ze składników saszetek nie widnieje na liście wystąpienia alergii. 
Po rozpuszczeniu proszku w wodzie nie bądźcie zdziwieni, że przybierze ona nieco mętny, zielonkawy kolor. Gwarantuję Wam, że po pewnym czasie znów będzie czysta.
Mimo, że opakowanie z jedzonkiem dla Smoków jest małe, to wystarczy go na mniej więcej jeden cykl ich życia - czyli ok. 60 dni. 

Dla mnie - jako rodzica - najważniejsze jest to, że NIE muszę SPRZĄTAĆ akwarium. Przy takiej gromadzie zwierząt i tak jest co robić. 
Woda smoków morskich zawiera sole i minerały (ma specjalne pH), dlatego nie powinno się jej zmieniać, a jeżeli jest zbyt mętna, należy wstrzymać karmienie na kilka dni – być może mają zbyt wiele pożywienia. W przypadku zauważenia wodorostów wewnątrz zbiornika nie powinno się ich usuwać, gdyż są częścią ich ekosystemu. Jeżeli woda paruje, można ją uzupełniać wodą butelkowaną w temperaturze pokojowej. Jeżeli niektóre smoki morskie zdychają, nie wyjmuj ich, osiądą na dnie i ulegną rozkładowi.

Smoków nie należy też trzymać z innymi rybkami - aby nie stały się dla nich żywym pokarmem. 

W nasze ręce trafiły 3 zestawy - dzięki temu będę mogła Wam je przedstawić i porównać. 
- Zestaw podstawowy 4003 z lampką LED, w którym znajdziecie jajka, pokarm, pipetkę, miarkę do pokarmu, lupę, akwarium z lampką led, baterie oraz instrukcję z kolorowanką- Aqua Dragons In Space - zestaw 6001 w którym znajdują się: jajka, pokarm, miarka do pokarmu, akwarium z podstawą świecącą w ciemności, lupa, instrukcja oraz specjalny unikatowy certyfikat zapewniający o autentyczności 


- Aqua Dragons In Space - zestaw 6002 - zawierający jajka, pokarm, miarkę do pokarmu, akwarium z  lampką LED i podstawą świecącą w ciemności, lupę, instrukcję, termometr, pompkę / pipetkę oraz specjalny unikatowy certyfikat zapewniający o autentyczności 


Czym się różnią zestawy zwykłych Aqua Dragons od Aqua Dragons In Space? 

Zestawy różnią się nie tylko zawartością opakowania czy wyglądem akwarium, ale także tym, że naukowcy postanowili wyprawić nasze Smoki Morskie w... kosmos. Jak przebiegła ich podróż można podejrzeć na filmiku zamieszczonym poniżej.Dołączone do zestawów In Space certyfikaty są dokumentami świadczącymi o autentyczności podróży w kosmos jajeczek, które otrzymujemy w zestawie. 


Wszystkie 3 zestawy zostały wykonane bardzo starannie. Nie ma ostrych krawędzi i nic nie przecieka. Mimo, że akwaria są malutkie, to zamieszczone w 2 zestawach lampki led dają przyjemne i dosyć jasne światło - dzięki nim lepiej widać żyjątka. Świetnie sprawdzają się jako nocne lampki. 

Zestaw podstawowy posiada baterie, a do Aqua Dragons In Space musicie dokupić je sami. 
Porównując te 3 produkty, które posiadamy najfajniejszy wd. moich dzieci jest Aqua Dragons In Space - zestaw 6002 dlatego, że akwarium posiada lampkę LED, a jego podstawa i łyżeczka do podawania pokarmu świecą w ciemności. Zaletą jest też dołączony do niego termometr który pokazuje temperaturę w ºC i ºF. Wystarczy wsadzić go do wody (albo przyłożyć do pojemnika), a zmieni się kolor okienka ze zmierzonymi stopniami. 
No i certyfikat, który spowodował u nas zainteresowanie się kosmosem. 

Mi osobiście przypadło do gustu akwarium z lampką LED z zestawu Podstawowego 4003. Jest kolorowe (rysunki nadrukowane zostały na folii) i z jednej strony niebieskie, a z drugiej czerwone. Jedynym minusem jest to, że małej rączce łatwo je przechylić i wylać z niego zawartość. 
Trochę trudniej też podglądać w nim Smoki - nam na ściankach potworzyły się bąbelki, które trochę ograniczyły nam widoczność.
Dodatkowy atut to książeczka z opisem Aqua Dragons, w której znajdziecie kolorowankę. Niestety w całości w j. angielskim. 

Zestaw Aqua Dragons In Space 6001 jest nie mniej atrakcyjny niż pozostałe i właściwie jedyną różnicą między nim a pozostałymi jest to, że nie posiada lampki LED i pipetki. Jego podstawa i łyżeczka także świecą w ciemności wywołując efekt WOW.

Macie pytania dotyczące Aqua Dragons? A może chcecie założyć własną hodowlę? 
Po wszelkie informacje i odpowiedzi na pytania zapraszam Was na stronę http://gonzotoys.pl/
Zachęcam Was także do śledzenia profilu firmy na facebooku: https://www.facebook.com/gonzotoys/ gdzie znajdziecie ciekawostki i porady dotyczące Smoków Morskich. 
Oczywiście śledźcie też na bieżąco naszego bloga, na którego łamach znajdziecie niebawem dzienniczek z fotorelacjami z życia Smoków Morskich. 

1 komentarz:

  1. Gdzie kupić karmę (np.w jakimś zoologu itp.i jaką)ale aby nie kupować tego zestawu z jajami

    OdpowiedzUsuń