Urodziny Myszki Miki! Wtorek 18 listopada!

Mam lat... no... nie dużo, nie mało, ale trochę :)
Pamiętam weekendy kiedy mama po kąpieli sadzała mnie jeszcze w ręczniku na tapczanie. Ubieranie w piżamkę było szybkie, bo zawsze bardzo się spieszyłam. Na stole czekała na mnie przecież pyszna kolacja i ciepłe kakao. A do tego wszystkiego dobranocka... moja ulubiona, na którą czekałam cały tydzień. Myszka Miki!!!


Myszka Miki

Miki to urodzony bohater i wieczny optymista. Jest zabawny, bywa lekko złośliwy i skory żartów, ale kiedy trzeba, nie waha się nagiąć kilku zasad w słusznej sprawie.  Miki jest rezolutny, a jego nieprzeciętna pomysłowość zawsze pozwala mu wydostać się z tarapatów. Dzięki sprytowi, odwadze i determinacji Miki jest zawsze górą. A najważniejsze, że uwielbia się śmiać. A my śmiejemy się razem z nim.
Czy wiesz, że…?
Miki zadebiutował w krótkometrażówce „Parowiec Willie” w 1928 roku. To pierwsza udźwiękowiona kreskówka w historii kina.
Walt Disney wymyślił postać myszki w pociągu, gdzieś między Nowym Jorkiem a Los Angeles. Chciał dać jej na imię Mortimer, ale szczęśliwie zmienił zdanie za namową żony Lillian. Sam Walt Disney użyczał głosu Mikiemu aż do połowy lat czterdzistych.
Miki jest uwielbiany na całym świecie. Jednak nie wszędzie jest znany pod tym samym imieniem. W Szwecji nazywa się Musse Pigg, w Chinach – Mi Lao Shu, a we Włoszech – Topolino.

Czy wiecie, że bohater/ka naszych dobranocek w tym roku obchodzi swoje 80-te urodziny?! SZOK! Nasza Mysz doczekała się sędziwego wieku i mam wrażenie, że z roku na rok młodnieje!


Zobaczcie jak to wyglądało po kolei:


MYSZKA MIKI
BIOGRAFIA

       Jedna z najbardziej popularnych osobistości świata rozrywki – Myszka Miki – obchodzi swoje kolejne urodziny. Zadebiutowała na wielkim ekranie 18 listopada 1928 roku jako gwiazda pierwszej w historii kina dźwiękowej kreskówki (Parowiec Willie) w Colony Theatre w Nowym Jorku.

      Przez 80 lat od swego debiutu, Miki zyskał międzynarodową sławę, a jego sukces dał początek legendy Walta Disneya. Dziś nie tylko uosabia wszystko to, co disneyowskie, ale przede wszystkim zajmuje stałe miejsce wśród najukochańszych postaci filmowych wszechczasów.

      Po raz pierwszy Miki zagościł w wyobraźni Walta Disneya w roku 1928, podczas podróży pociągiem z Nowego Jorku do Los Angeles. Walt wraz z żoną wracali ze spotkania, na którym jego popularną postać – Oswalda Szczęśliwego Królika – przejęli dotychczasowi sponsorzy. Disney – wówczas 26-letni szef małego studia filmowego – zastanawiał się jak przekaże smutną wiadomość swoim współpracownikom.

1928 r.

     „Zostałem sam i nie miałem niczego” wspominał później Walt. „Pani Disney i ja wracaliśmy pociągiem, a ja musiałem coś wymyślić... Nie mogłem powiedzieć im, że straciliśmy Oswalda... I wtedy do głowy przyszedł mi pomysł na nową postać - mysz... bo myszy są właściwie urocze, mimo tego, że każdy się ich boi... ze mną włącznie.”

       Walt spędził podróż wyczarowując małą myszkę w czerwonych, atłasowych spodenkach, którą nazwał Mortimer. Ale zanim pociąg stanął na dworcu w Los Angeles nowa postać została przechrzczona. Żona Walta, Lillian, stwierdziła, że imię Mortimer jest zbyt pretensjonalne i zaproponowała, by mysz nazwać Miki. Tak narodziła się gwiazda.

       Po powrocie do studia Walt od razu zaczął pracę nad pierwszą kreskówką z Myszką Miki - Plane Crazy (Lotnicze Szaleństwo). Entuzjazm, z jakim zespół wytwórni pracował nad tym projektem szybko zblakł, gdy żaden dystrybutor nie chciał filmu kupić. Zdecydowany by się nie poddawać, Walt rozpoczął produkcję kolejnej niemej animacji - The Gallopin’ Gaucho (Galopujący Gaucho). Tymczasem w 1927 studio Warner Bros. zaprezentowało pierwszy film dźwiękowy Śpiewak Jazzbandu z Alem Jolsonem. Widząc w dźwięku przyszłość przemysłu filmowego, Walt zarzucił wszystko, by skoncentrować się na trzeciej kreskówce Mikiego – Steamboat Willie (Parowiec Willie) – tym razem z dźwiękiem.

     By nagrać podkład muzyczny i dialogi Disney musiał zabrać swój film do Nowego Jorku, ponieważ nikt na Zachodnim Wybrzeżu nie dysponował odpowiednim sprzętem. Disney włożył w udźwiękowienie Williego wszystko, co miał. Ukończoną kreskówkę wyświetlił właścicielom kinoteatrów w Nowym Jorku. Pełen zapału, młody producent spodobał się szefowi Colony Theatre, który zdecydował się zaryzykować. Willie z parowca był strzałem w dziesiątkę i szybko odniósł oszałamiający sukces, a Walt Disney był na ustach całego kraju.
       Na fali artystycznego i komercyjnego sukcesu Willie’go, Disney dodał dźwięk do Plane Crazy i The Gallopin’ Gaucho. Teraz mógł oferować kinom pakiet trzech krótkometrażówek. Jeszcze do końca Drugiej Wojny Światowej Walt sam użyczał głosu Mikiemu. Gdy w 1947 roku powstał Mickey and the Beanstalk (Miki i czarodziejska fasolka), Disney był już na to zbyt zajęty. Jego obowiązki przejął weteran efektów dźwiękowych Jim Macdonald. W 1977 „głosem Mikiego” został Wayne Allwine. Dziś rolę tę pełni.

        Lata trzydzieste były złotą erą Myszki Miki. Spośród wszystkich 120 krótkometrażówek z jego udziałem, 87 wyprodukowano właśnie wtedy. Mickey wcielał się w każdą rolę: od strażaka po pogromcę olbrzymów, od kowboja po wynalazcę, od detektywa po hydraulika. Pod względem technicznym i artystycznym filmy z Myszką Miki prezentowały znacznie wyższy poziom niż współczesne im kreskówki. Powołały do życia całą rodzinę animowanych bohaterów takich jak: Myszka Minnie, Kaczor Donald, Goofy, Pluto, Krowa Klarabella, Koń Horacy i wielu innych.

      Sukces artystyczny tych filmów uhonorowano specjalnym Oscarem, którego Walt Disney otrzymał w 1932 roku za stworzenie Myszki Miki.


1935 r.

      Wraz z rosnącą popularnością Mikiego od 1929 roku na całym świecie powstawały Kluby Myszki Miki, których członkowie spotykali się w pobliskich kinach w sobotnie popołudnia, by oglądać filmy rysunkowe. Kilka milionów klubowiczów znało „tajny” uścisk dłoni, specjalne powitanie, własny kodeks zachowań a nawet klubową piosenkę „Minnie’s Yoo-Hoo”.

1929 r.

      Zwieńczeniem złotej dekady Mikiego była jego rola w pełnometrażowej Fantazji z 1940 roku. W tym innowacyjnym przedsięwzięciu historię opowiada się interpretując muzykę poprzez ruch, kolor i kształt. Techniki animacji zastosowane przy produkcji Fantazji wyprzedzały swój czas o całe lata. Fantazja wymagała od kin między innymi wprowadzenia systemu dźwięku stereofonicznego - technologii, którą inne wytwórnie zaczęły stosować przeszło dziesięć lat później.

1940 r.

     Z nadejściem Drugiej Wojny Światowej studio Disneya zawiesiło niemal całkowicie działalność komercyjną koncentrując się na wspomaganiu armii filmami szkoleniowymi, projektowaniem plakatów i insygniów dla sił zbrojnych. Wówczas Miki pojawił się na plakatach zachęcających do zakupu obligacji wojennych. Co ciekawe, akcja lądowania aliantów w Normandii 6 czerwca 1944 roku nosiła kryptonim „Mickey Mouse”.
   
    Po wojnie wytwórnia Disneya co jakiś czas powracała do krótkich filmów z Mikim. Wkrótce Myszka wystąpiła też w swoim drugiej pełnometrażowej animacji Fun and Fancy Free (Żartu i fantazji do woli) u boku Donalda i Goofiego w nowej wersji baśni o Jasiu i czarodziejskiej fasoli. 

    W latach czterdziestych i pięćdziesiątych Mickey rzadziej pojawiał się na ekranie, ustępując miejsca Donaldowi i Goofy’emu, z którymi scenarzyści mieli znacznie więcej swobody. Miki uznawany był za postać mniej elastyczną.  Jego przeobrażenie w disneyowski symbol znacznie utrudniało wymyślanie odpowiednich dla niego historii i sytuacji. Gdyby nagle stracił cierpliwość lub zrobił coś przebiegłego, wielbiciele zasypaliby wytwórnię listami nalegając, że „Miki nigdy by tak nie postąpił”.

       Po sukcesie programu telewizyjnego „Disneyland” w 1954 roku Disney zgodził się zrealizować kolejny popołudniowy program dla stacji ABC. Był to „Klub Myszki Miki”, który ustanowił niepobite do dziś rekordy oglądalności wśród programów dla dzieci. W roku 1977 w telewizji zadebiutowała druga wersja audycji. Trzecia cieszyła się olbrzymią popularnością w Disney Channel w latach 1989-1994.

1954 r.

    Przez te wszystkie lata mogliśmy oglądać Mikiego w licznych filmach, serialach i widowiskach telewizyjnych wyprodukowanych przez Disneya: Opowieści wigilijnej Myszki Miki (1983), Księciu i żebraku (1991) czy Cafe Myszka (2001). Dzięki nim Miki, a także Minnie, Goofy, Donald i Pluto powrócili na srebrny ekran. Najnowszą disneyowską produkcją jest program „Ruszaj się z Mikim i przyjaciółmi” emitowany w Disney Junior. Na tym kanale widzowie mogą oglądać również nowe odcinki animowanego serialu „Klub przyjaciół Myszki Miki”, w którym najmłodsi widzowie Disney Junior uczą się liczyć, rozwiązywać zagadki oraz rozpoznawać kształty i kolory. W Disney XD natomiast startuje drugi sezon „Mikiego w szortach”.     Najwspanialszy hołd Myszce Miki złożył kiedyś sam Walt Disney, kiedy w jednym ze swych pierwszych programów telewizyjnych mówiąc o swojej firmie powiedział: „Mam nadzieje, że nigdy nie stracimy z oczu jednego..., że to wszystko zaczęło się od myszki.”

Miki w szortach – premiera 2. sezonu
Disney XD – 18 listopada o 14:55
Disney Channel – 18 listopada o 7:50

Pozostałe odcinki w Disney Channel
 • Disney Channel
  Tytuł angielski
  Odcinek
  24/11/2014
  Cable Car Chaos
  1 z 20
  25/11/2014
  Fire Escape
  2
  26/11/2014
  Eau du Minnie
  3
  27/11/2014
  The Boiler Room
  4
  28/11/2014
  Down the Hatch
  5
  29/11/2014
  Goofy's Granma
  6
  30/11/2014
  Captain Donald
  7
  tbc
  Space Walkies
  8
  tbc
  Mumbai Madness
  9
  18/11/2014
  Mickey Monkey
  10
  tbc
  Clogged
  11
  tbc
  Doggone Biscuits
  12
  tbc
  Goofy's 1st Love
  13

Disney Junior – 17-21 listopada o godz. 8:30 i 14:45
Mickey & Minnie Birthday Bonanza – cały tydzień świętowania z Mikim i Minnie


Wpis powstał przy współpracy z Disney Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz