"Hama" - czyli koraliki nie tylko dla dziewczynek


Zawartość pudełka:
- koraliki różnych kolorów (6000 szt.)
- 2 plastikowe podkładki "jeżyki" do układania obrazków
- przykłady (wzorniki) - 6 obrazków
- papier do zaprasowania (pergamin)
- instrukcję
Grupa wiekowa: 5+
Cena: ok. 60zł

Mój syn uwielbia wszystkie zabawki, które wymagają użycia wyobraźni. Jeżeli ma możliwość tworzenia czegoś od podstaw, to efekt końcowy sprawia mu niesamowitą satysfakcję, a wykonywanie daje mu mnóstwo radości i uciechy. Jeżeli do tego wszystkiego dołączona jest jeszcze instrukcja, to już nic więcej do szczęścia nie trzeba.
Po za tym bardzo lubi układać puzzle - 160 elementów? Dla niego to mało!

Koraliki zazwyczaj są domeną dziewczynek. Każda młoda dama lubi nosić kolorową biżuterię - najlepiej samodzielnie wykonaną. To, co oferuje nam "Hama" jest skierowane do obojga płci - dzięki czemu i chłopcy, i dziewczynki mają możliwość rozwijania swojej kreatywności ćwicząc przy okazji paluszki.

"Hama to doskonały, przyjazny system wspomagający podczas zabawy kreatywność wśród dzieci. Koncepcja Hama opiera się na wielobarwnych koralikach i podstawkach z kolcami. I dzieci i dorośli mają dużo satysfakcji z tych małych plastikowych koralików, bądź to zszywając je, wciskając lub prasując. Do czasu zaprasowania koralików kolorystkę układanego obrazka można dowolnie modyfikować."


Z koralików możemy wyczarować absolutnie wszystko, co tylko przyjdzie do głowy. Zabawa w układanie obrazków może trwać w nieskończoność, a to, co stworzymy możemy utrwalić na stałe - wystarczy użyć żelazka.
Kiedy Kuba dostał swój zestaw ("Leśny świat") przesiedział nad układaniem jednego obrazka dobre pół dnia.Mogłoby się wydawać, że takie "malowanie koralikami" jest proste. Owszem, to nie sztuka wsadzić element w odpowiednie miejsce, ale ułożyć z tego konkretny obrazek ze wzoru!? Do tego trzeba mieć anielską cierpliwość.
Dlaczego?
Ponieważ koraliki są małe i drobne (wykonane z plastiku). Dziecięce paluszki muszą je zgrabnie chwycić i przenieść na podstawkę (jeżyka).Aby zrobić mały obrazek wystarczy jedna podkładka, ale do dużego musimy użyć obu (można je łatwo złączyć ze sobą). Niestety, przenosząc nasze dzieło trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ łatwo je "rozsypać". Kolce "jeżyka" specjalnie są krótkie - prasując obrazek topimy końcówki koralików łącząc je ze sobą - w ten sposób możemy zachowamy go już na zawsze.
Powiem Wam szczerze, że miałam obawy przy pierwszym prasowaniu, zwłaszcza że nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji bawić się koralikami "Hama". W ogóle nie wiedzieliśmy o ich istnieniu. Bałam się, że koraliki nie stopią się, będą rozpadać itd. Okazało się jednak, że wszystko jest bardzo proste.
Na obrazek nakładamy papier i przesuwamy po nim rozgrzanym żelazkiem. Ważne jest, aby nie pozostawić go w miejscu. Po chwili widać, jak kolory stają się co raz bardziej wyraźne.


Gdy tak się stanie zdejmujemy papier i czekamy aż wszystko ostygnie.Postępując zgodnie z zaleceniami z instrukcji (np. nakładając na dzieło ciężką książkę) nie ma obaw, że coś się rozsypie.
Potem wystarczy delikatnie zdjąć obrazek z "jeżyka" i gotowe :)


Fajne jest to, że jeżeli zbyt mocno nie stopimy koralików, to pozostaną otwarte dziurki, przez które można przewlec nitkę czy sznureczek i powiesić obrazek np. w oknie lub na ścianie, albo użyć go jako breloczka.

Po za tym, że z koralików "Hama" powstają kolorowe, "namacalne" obrazki można zrobić z nimi wiele innych rzeczy:
- segregować kolorami
- liczyć
- nawlekać na nitkę tworząc węże, bransoletki i korale
- z małego obrazka może powstać fajna zawieszka na szyję
- przesypywać z kubeczka do kubeczka
- i wszytko inne, na co wpadniecie sami ;)


Nasza opinia? REWELACJA!
Kuba ma teraz jakiś dziwny etap, kiedy wszystko go nudzi i sam właściwie nie wie czego chce. A tu proszę: coś absolutnie nowego - przy czym chce spędzać czas. Coś, co zajmuje go na długo. Mamy w domu starą układankę (mozaikę) po tacie Kuby, ale nie można z niej zrobić rzeczy "na stałe". Może właśnie ta możliwość jest dla niego tak atrakcyjna?


W zabawę wciągnął się nawet tata (który raczej nie lubi takich żmudnych prac).
Zabawę koralikami "Hama" można zacząć od zestawów dla mniejszych dzieci (gdzie elementy są znacznie większe). Można kupić także dodatkowe podkładki (np. w różnych kształtach i kolorach), zestawy tematyczne (jak nasz) albo same koraliki.
"Hama oferuje szeroki wybór wielobarwnych koralików i podstawek z kolcami w wielu różnych kształtach np. kwadrat, serce,gwiazda.
Koraliki Hama występują w trzech różnych wielkościach:

MINI - 2,5 MM średnicy.
Mały rozmiar koralików umożliwia tworzenie skomplikowanych motywów i wzorów z dużą
ilością detali. Tylko fantazja dyktuje tu granice możliwości.

MIDI - 5 MM średnicy.
Koraliki tej wielkości są najbardziej popularne wśród wszystkich grup wiekowych. Zalecane
od 5 lat i powyżej, jako że dzieci w wieku powyżej 5 lat posiadają już dobrze rozwinięte
funkcje motoryczne. I dzieci i dorośli mają dużo satysfakcji z tych małych plastikowych
koralików, bądź to zszywając je, wciskając lub prasując.

MAXI - 10 MM średnicy.
Przeznaczone dla małych dzieci, potrzebujących większych koralików. Koraliki tej
wielkości przeznaczone są dla dzieci w wieku 3 – 5 lat, u których funkcje manualne nie są
jeszcze w pełni rozwinięte. Program MAXI jest idealny dla np. grup zabawowych i dla
przedszkoli."

Nasz zestaw pochodzi ze sklepu z kreatywnymi zabawkami i pomocami edukacyjnymi dla dzieci:

 http://www.prolis.pl/

Zachęcam Was do odwiedzenia strony sklepu. Znajdziecie tam nie tylko nasz zestaw, ale także wiele innych ciekawych produktów "Hama", gier edukacyjnych, puzzli, zabawek, a także rzeczy przeznaczonych do rehabilitacji. 

1 komentarz: