Grill dla dzieci przepisem na udaną zabawę


Ciepły letni wieczór to idealny czas na to, aby zaskoczyć swoje pociechy i przygotować im przyjęcie niespodziankę. Pyszne jedzenie z grilla, angażujące zabawy i towarzystwo rówieśników – to przepis na udany dzień każdego dziecka. Jak zorganizować i o czym należy pamiętać przygotowując takie spotkanie?

Tak samo jak dla dorosłych, grill jest również wyśmienitą zabawą dla dzieci. Aby przyjęcie okazało się wielkim sukcesem należy je dobrze przygotować. To, na czym należy się skupić to odpowiednie menu, propozycje zabaw, bezpieczeństwo uczestników oraz rzeczy, które warto mieć ze sobą.

Menu na grilla dla dzieci

Dzieci często narzekają na klasyczne grillowe potrawy, które dorośli powszechnie uznają za najlepsze możliwe propozycje. W takich chwilach nie warto zmuszać ich do jedzenia. Sprawi im to jedynie przykrość, a grill przestanie im się kojarzyć z dobą zabawą. Istnieje sporo potraw, które posiadają mniej tłuszczu, a które błyskawicznie zauroczą nasze pociechy:

1.      Banany z czekoladą – aby przygotować to danie będziemy potrzebować 5 bananów oraz tabliczki czekolady mlecznej. W każdym bananie należy zrobić lekkie nacięcie i wsadzić do niego kilka kostek czekolady, zaś całość zawinąć w folię i położyć na ruszcie. Danie będzie gotowe po ok. 10 minutach.
2.      Owocowe szaszłyki – potrzebne będą 2 banany, 2 pomarańcze, puszki: brzoskwiń i ananasów, cukier waniliowy oraz sos czekoladowy. Owoce należy umyć (te z puszek odsączyć), pokroić i nadziewać na zmianę na patyczki od szaszłyków. Te ułożyć na aluminiowej folii, posypać cukrem waniliowym i piec ok. 10 minut. Przed podaniem warto polać je sosem czekoladowym.
3.      Parówki z serem i ananasem – niezbędne składniki to: 5 parówek, 30 dkg żółtego sera oraz kilka kawałków ananasa z puszki.  Parówki należy naciąć wzdłuż, a do otworów wsypać ananasa i ser. Całość podpiekać, aż ser się rozpuści, a parówki zarumienią.

W co się bawić?

Aby nasze dzieci uniknęły otyłości zarówno przed, jak i po jedzeniu warto zorganizować fizyczne gry i zabawy. Dzięki nim nabiorą one apetytu i z chęcią zjedzą wypieczone na grillu przysmaki. Potem z kolei, gdy już odpoczną będą miały gdzie spożytkować uzyskaną energię, co w końcu zaowocuje ich długim i spokojnym snem w nocy. Poniższe propozycje polecane są dla dzieci do 10 roku życia:

1.      Wyścig rzędów na jednej nodze – zgromadzone dzieci należy podzielić na co najmniej 2 równe grupy ustawione w rzędach. Ich zadaniem jest skakanie na jednej nodze w kierunku linii mety, okrążenie leżącej na niej kolorowej piłki i powrót na miejsce startu. Tam dotyka dłonią kolejnego dziecka i wraca na koniec rzędu. Wygrywa ta grupa, której uczestnicy szybciej ukończą wyścig. Zabawa ta rozwija koordynację ruchową i kondycję.
2.      W chowanego – to chyba najpopularniejsza gra, którą znają nawet nasi dziadkowie. W wyniku wyliczanki wybiera się szukającego: ten, zakrywając oczy liczy do 20, aby reszta dzieci mogła poszukać schronienia. Pierwsza odnaleziona osoba zostaje kolejnym szukającym, a ostatnia wygrywa grę. Zabawa w chowanego pozwala rozwinąć u młodego człowieka spryt oraz wymusza na nim intensywne myślenie.
3.      Policjanci i złodzieje – dzieci dzieli się na dwie grupy, tytułowych policjantów i złodziei oraz wytycza więzienie. Policjanci dają złodziejom kilka sekund na ucieczkę, po czym zaczynają pościg, który kończy się w momencie odprowadzenia ściganego do więzienia. Gdy wszyscy zostaną złapani grupy zamieniają się miejscami. Zabawa rozwija kondycję fizyczną, spryt oraz umiejętność współpracy.

Bezpieczeństwo na grillu

Bezpieczeństwo jest zawsze najistotniejszym elementem grillowania, szczególnie, jeśli biorą w nim udział dzieci. Aby wyeliminować zagrożenia najważniejsze jest postępowanie z głową i zgodnie z wcześniej wytyczonym planem. Przede wszystkim grill powinien być postawiony w odpowiedniej odległości od miejsc siedzących, a z całą pewnością najdalej jak to możliwe od miejsca zabaw dzieci. Oprócz tego warto mieć w pogotowiu gaśnicę lub przynajmniej wiadro wody. Zbędne zagrożenia wyeliminuje również utrzymywanie grilla w odpowiedniej kondycji. Powinien on być regularnie czyszczony, a do rozpałki używać można jedynie specjalnych produktów.

Zupełnie innym, ale równie ważnym zagadnieniem jest odpowiednie zabezpieczenie spożywanych przez nas potraw. Dzięki kilku prostym zasadom będziemy mieli pewność, że nasze potrawy nikomu nie zaszkodzą:

1.      Przed przygotowaniem myj ręce, mięso, owoce i warzywa.
2.      Mięso rozmrażaj w lodówce.
3.      W upalny dzień nigdy nie zostawiaj mięsa na dłużej niż 2 godziny w temperaturze pokojowej.
4.      Nigdy nie kładź upieczonego mięsa na talerzu, gdzie leżało surowe.

Co jeszcze?

Co jeszcze trzeba mieć na grillu? Oprócz całkowicie niezbędnych rzeczy takich jak dobrej jakości węgiel drzewny, rozpałki do grilla, samego urządzenia i zapałek, warto zaopatrzyć się w inne przedmioty, które ułatwią nam przetrwanie zabawy:

1.      Spryskiwacz z wodą – dzięki niemu, w sytuacji kiedy węgiel zapali się pod pieczonymi potrawami, będziesz mógł ugasić „pożar”.
2.      Sztućce i talerze jednorazowe – zamiast nosić ze sobą z domu ciężkie naczynia warto wyposażyć się w ich jednorazowe odpowiedniki. Można je kupić w każdym supermarkecie za nieduże pieniądze, a zdecydowanie ułatwią proces przygotowywania i sprzątania.
3.      Chusteczki nawilżające – dzięki nim w każdych warunkach będziemy w stanie się odświeżyć – przemyć twarz lub ręce. Przydadzą się szczególnie prze jedzeniem, gdy wytrzemy nimi ręce dzieci.

Więcej o grillowaniu z dziećmi i dietetycznych potrawach dla nich, znajdziesz na stronie TESCO.


Post gościnny przygotowany dzięki współpracy z Tesco

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz